Antykoncepcja bez hormonów – metody i ich zalety

22 sty 2021

Niehormonalna antykoncepcja to każda z metod antykoncepcji, która nie wpływa na hormony kobiety. Najpopularniejszym typem takiej antykoncepcji są prezerwatywy, dobrze jednak mieć świadomość, że nie na nich kończy się lista. Jakie jeszcze metody antykoncepcji bez hormonów dostępne są na rynku?

Antykoncepcja a porada ginekologiczna

W czasie podejmowania decyzji o tym, jaką metodą będziemy zabezpieczać się przed ciążą, warto zapoznać się z poradami ginekologicznymi i przeprowadzić wstępne badanie (w tym podstawowe badanie, do którego wykorzystywany jest wziernik ginekologiczny, oraz cytologię), które pomoże ustalić, jaka z metod będzie odpowiednia akurat dla nas. Każda kobieta różni się od siebie i nie każda metoda antykoncepcji polecana będzie w przypadku danej osoby. Oczywiście metody antykoncepcji niehormonalnej nie wpływają na gospodarkę i układ hormonalny kobiety, ale zdarza się, że to właśnie minimalna ilość hormonów zawartych w antykoncepcji hormonalnej może pomóc nam chociażby wyregulować cykl i zapobiegać silnym bólom miesiączkowym. Po wizycie u ginekologa będziemy wiedzieć, czy na pewno dobrze jest zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej. Jeśli tak – dopiero wtedy czeka nas wybór konkretnej metody.

Antykoncepcja bez hormonów – wkładka

Jedną z najbardziej popularnych metod antykoncepcji niehormonalnej jest domaciczna wkładka niehormonalna. Ma kształt litery T, wykonana jest ze stali nierdzewnej i posiada miedź uwalniającą nieszkodliwe jony, toksyczne dla plemników. Specjalista ginekolog zakłada ją raz na pięć lat, więc jej największą zaletą jest, poza wysoką skutecznością dorównującą tabletkom hormonalnym, prostota użytkowania, a kolejną: brak hormonów mogących wpływać na nasze samopoczucie.

Antykoncepcja niehormonalna – żele

Wkładka i wspomniane już prezerwatywy nie są jednak jedyną metodą antykoncepcji niehormonalnej. Antykoncepcja bez hormonów to także różnego rodzaju lubrykanty takie jak żele plemnikobójcze, kremy i pianki. Są łatwe w użyciu za pomocą aplikatorów i nie muszą wykorzystywane być regularnie. Ich skuteczność zależy jednak od tego, jak nałożymy środek, nie jest to więc metoda o wysokiej zapobiegawczości i taka, o której można zapomnieć. Stosowana raczej jako uzupełnienie innych metod, na przykład zabezpieczania się z użyciem prezerwatywy. Ponadto warto przed użyciem żelu lub pianki po raz pierwszy upewnić się, czy składniki produktu nie są dla nas uczulające, w niektórych przypadkach mogą one wywoływać podrażnienia skóry, w tym nieprzyjemne pieczenie. Na uwadze trzeba mieć również fakt, że niewłaściwe wykorzystanie aplikatora może wiązać się z infekcją, do tego antykoncepcja niehormonalna w tej formie nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak HIV.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.